sprzedaż mieszkań

W 2016 roku byliśmy świadkami fenomenu na rynku nieruchomości deweloperskich sprzedano rekordową ilość mieszkań. Jednocześnie ich liczba była niemalże równa ilości nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Grafika poniżej:

Źródło: http://www.reas.pl/scripts/download.php?file=files/reports/reas-rynek-mieszkaniowy-w-polsce-q42016.pdf

W 2017 r. padnie kolejny rekord, o czym świadczy liczba 39 024 mieszkań sprzedanych w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku!

Co wpłynęło na sprzedaż mieszkań?

 

Powodów tak wielkiej liczby zakupów mieszkań jest kilka:

  •  niskie stopy procentowe (niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i deweloperskich)
  • ciągły deficyt liczby mieszkań w Polsce
  • końcówki dofinansowań kwot na wkład własny w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM)
  •  wzrostu zainteresowania mieszkaniami ze strony inwestorów (jako alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat bankowych).
  •  duża liczba zakupów mieszkań przez obywateli Ukrainy, posiadanie mieszkania w Polsce ułatwia im zdobycie prawa do stałego pobytu w Polsce

Nie jest zatem zaskoczeniem, iż dwiema największymi grupami Kupujących mieszkania w 2016 były młode osoby, które korzystające z dopłat w ramach MdM-u oraz inwestorzy nabywający mieszkania pod wynajem.

Co przyniesie przyszłość na rynku pierwotnym?

 

W 2018 roku sytuacja może ulec zmianie.

Wzrost wysokości stóp procentowych jest pewny. Pytanie brzmi: kiedy nastąpi i jakiego rzędu będą to wzrosty? Kredytobiorcy złotówkowi powinni liczyć się ze wzrostem rat kredytów hipotecznych, natomiast potencjalni kredytobiorcy z możliwym obniżeniem swojej dotychczasowej zdolności kredytowej.

Ostatnia możliwość uzyskania dofinansowania (w kwocie minimum 20.500 zł) z MdM-u to styczeń 2018 – z tym że, jeśli ktoś chce faktycznie uzyskać dofinansowanie z pozostałej puli środków, to kompletny wniosek o kredyt hipoteczny z dopłatą MdM-u musi złożyć (który z kolei pracownik banku musi zarejestrować) jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

( tu muszę dopis o tym ze mo pomoc z formalnosciami i zostaw maila do siebie lub nr telefonu na końcu i pogrub)

W 2018 rozpocznie się natomiast kolejny program rządowy wspierający budownictwo mieszkalne Mieszkanie Plus – funkcjonowanie programu opierać będzie się w skrócie na 3-ech filarach:

Źródło: premier.gov.pl

Program ma zacząć funkcjonować w pełni dopiero w 2019 roku. Jeden z filarów programu mieszkaniowego zakłada utworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które zaczną funkcjonować po wygaśnięciu Mieszkania dla MłodychPonadto programem Mieszkanie Plus objęte są konkretne powiaty, zatem zakres terytorialny programu póki co nie jest dostępny dla wszystkich lokalizacji, inaczej niż w przypadku MdM-u.(szczegóły programu nie są jeszcze znane).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *