W 2018 planowo rozpocząć istną rewolucję w rejestracji płatności za zakupy.

Mowa o e – paragonach, które nie zastąpiła co prawda z dnia na dzień swoich tradycyjnych, papierowych odpowiedników. Będą systematycznie wypierały potrzebę ich istnienia i użycia.

 

W jaki sposób będą działać e-paragony?

 

Od 2018 roku kasy fiskalne (początkowo dotyczyć ma to branż narażonych na wyłudzenia VAT) mają być obowiązkowo i stopniowo podłączane do sieci internetowej, aby dzięki temu móc przekazywać automatycznie dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Urząd Skarbowy.

Kasy fiskalne będą wydawać nie tylko papierowe paragony dla Klientów, ale też wysyłać wszystkim zarejestrowanym Kupującym e-paragony.

Konsument, aby móc otrzymywać e – paragony będzie musiał wyrazić zgodę i zarejestrować się w rejestrze, który będzie miał być prowadzony przez KIGEiT (Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji). System ma gwarantować bezpieczeństwo danych osobowych i pełną anonimowość Kupujących.

E-paragon dotyczący danej transakcji ma być przekazywany na adres poczty elektronicznej Konsumenta, do aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem wiadomości sms na jego telefon komórkowy.

 

Co się będzie znajdować na e-paragonach?

 

Na e – paragonie znajdować się będą:

  • nazwa i numer NIP podatnika (Sprzedającego)
  • data sprzedaży
  • nazwa towaru lub usługi
  • wartość sprzedaży
  • specjalny kod umożliwiający nabywcy uzyskanie większej ilości informacji o zakupionych towarach lub usługach, z których skorzystał.

Sama idea e – paragonu ma w założeniu powodować skutki o wiele dalej idące, niż zaoszczędzenie potocznych rolek papierowych paragonów. Przede wszystkim e – paragony mają stworzyć możliwość precyzyjnych analiz biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *